Bağırsaklar Bedenin Otoritesidir

 Bağırsaklar Bedenin Otoritesidir

BAĞIRSAKLAR

Bağırsaklar Bedenin Otoritesidir.

Bağırsaklar ‘’ yang- eril’’ prensibi temsil ederler. İyi çalışan bir bağırsak bedenin kendisi için iyi olanı aldıktan sonra atıkları kolaylıkla bırakmasını sağlar. Bağışıklık sistemi düzgün çalışır. Bu sayede beden herhangi bir sorun karşısında kendi çözümünü üretebilir. İyi ve kötüyü ayırt edebilme gücü sayesinde hayatını devam ettirebilir. Kendisine fayda verecekleri alır, sonuna kadar kullanır ve işi biteni gönderebilir.

Sağlıklı Çalışan Bağırsakların Psikolojik Etkisi;

 • Hayata olumlu bakış açısı
 • Özgüven
 • Kararlarda netlik
 • Kendi hayat prensiplerini oluşturabilmek
 • Kendi değerini bilmek
 • Yaşadıklarından elde ettiği deneyimlere odaklanabilmek
 • Hayatın içinde nasıl ilerleyeceğine karar verebilmek
 • Hayatın akışından kaynaklı aksamalarda kendi çözümünü oluşturabilmek.

 

Bağırsağın iyi çalışabilmesi  dalak enerjisinin desteğiyle gerçekleşir.  Dalaktan yayılan Ki (chi) sindirim sisteminde besinlerin hareketine hükmeder. Akciğer ve bağırsağın kolaylıkla alıp vermesini sağlar. Bu sisteme şekerli ürünler, aşırı alkol tüketimi, sindirim sona ermeden yeniden yemek ( 4 saat ara verilmeli)  ve karışık beslenme alışkanlığı zarar verir.

Dalak enerjisini bozan yaklaşımlar/ dalak enerjisinde bir aksama olduğunu gösteren davranışlar

 • Aşırı empatiyle bağlantı kurma
 • Başkalarının yaşamlarımda olan bitenle ilgilenme ve üzülme
 • İçsel dedikodu
 • Alınganlık
 • Duygusal yaklaşımlar

Bağırsak ve akciğerler besinleri alır faydalı olan kısmını kullanır ve işe yaramayanı dışarıya atarlar. Akciğerler oksijeni alır, hücrelere gönderir ve atık maddesi olan karbondioksiti doğaya bırakır.  Kalın bağırsak sindirim gelen artık ürünlerin içinde işe yarayanları alır ve posayı atar.

Kalın bağırsak atıkları giderme işlevini yeterince iyi yerine getiremediğinde kan durağanlaşır ve akciğer de bundan etkilenir. Sistem tıkanır.

Kalın bağırsakta enerji fazlası ( kabızlık – boşaltım sorunları) baş ağrısına; burunda akıntıya, tıkanıklığa veya kanamaya; bademciklerin şişmesine; diş ve dişeti sorunlarına; gözlerde ve ten renginde solgunluğa; omuz ağrılarına; göğüste katılaşma hissine; ishale dönen ka­bızlığa; öksürüğe; basura ve soğuk algınlığında görülen genel belirtilere neden olur.

Kalın bağırsak sorunları akciğerin, bronşların ve burun yolunun işleyişini doğrudan etkiler. Bu­nun nedeniyse şudur: kalın bağırsakta hapis kalan enerji faz­lası aşağı doğru yol bulamadığı zaman yukarı vurur. Bünye enerjiyi yukarıdaki organlara aktararak durumu düzeltmeye ve dengeyi kurmaya çalışır. Dolayısıyla da akciğerde, boğaz­ da ve burunda söz konusu belirtiler ortaya çıkar.

Nedeni basittir: kalın bağırsak bedendeki atıklar üzerinde çok fazla zaman ve güç harcar.

 Kalın Bağırsak Enerjisinde Bozulmaya neden olan duygusal yaklaşımlar

 • Kendini suçlamak, kınamak
 • Kendini değersiz görmek
 • Başkalarına değer vermemek
 • Sahip olduklarına değer vermemek
 • Kendine karşı katılık
 • Neyin kalıp neyin gideceğine karar verememek.
 • Özgüven eksikliği
 • Kendi otorite planını oluşturamamak
 • Dışarıdan baskı ya da yönlendirmeyle hareket etme isteği
 • Her şeyi iyi ya da kötü diye ayırmak zorunda hissetmek
 • Yaşadıklarının sadece olumsuz sonuçlarına odaklanmak
 • Gereksiz işlere, olumsuz konulara gereğinden fazla enerji aktarmak
 • Olayların genel gidişini kabul edememek.
 • Yaşadıklarından mutlu olamamak
 • Genel olarak tatminsizlik
 • Geçmişte üzüntü yaratan bir olayla olan bağı bırakamamak
 • Otoriteye ve otorite koyanlara karşı itiraz etmek
 • Kendini yargılamak, dolayısıyla karşısındakileri yargılamak

 

Kalın Bağırsak Sağlığını Bedende ve Yüzde Tespit edebilmek

 

Doğu tıbbında kaşlar yaşamın uzunluğuna ve bağırsak sağlığına işaret eder. Ağzın yapısı ve dudakların şekli de bize bağırsak sağlığından bilgi verir. Gözlerinizin tam ortasından aşağıya doğru bir çizgi çektiğinizde dudak kenarlarınızla buluşuyorsa dengeli bir bağırsak enerjiniz vardır. Dudak kenarlarınız bu çizginin dışına taşıyorsa yani bir anlamda genişse kronik ishal veya kabızlık sorunu yaşamaya meyilli olabilirsiniz.

Dudakları sürekli ıslak olanlarda ishal, kuru olanlarda kabızlık görülür. Dudaklar sıkı ve inceyse bağırsaklarda atık birikimi vardır. Üst dudak ince bağırsakla ilgilidir. Üst dudağın üst çizgisi mide, alt kısmı ince bağırsakla ilgilidir.  Üst dudak koyu renkliyse kanda durağanlık vardır.

Alt dudak kalın bağırsakla ilgilidir. Alt dudakta kırmızı ya da kahverengi leke ülser ya da basur ile ilgilidir.

Ağız kenarları yaraları oniki parmak bağırsağını anlatır. Ağız kenarı yaraları fazla yağlı beslenmeden kaynaklanır. Kızartma ve fırınlanmış yiyecekleri aşırı tüketmek,  fazla safra üretimine neden olur ve bu da bağırsaklarda toksinlerin artmasıyla sonuçlanır.

Dilde kalın beyaz bir tabaka olması sindirim sisteminde akut bir durağanlığa işaret eder.

Öne eğik duran kişilerin bağırsak ve kalplerinde sorun olabilir. Bu durumda ince bağırsak çok sıkı kalın bağırsak çok geniştir. Bu insanlar acelecidir. Hızlı yerler, maddi ve manevi olarak yeterince beslenemezler. İnce bağırsak fazla sıkılaştığında ve inceldiğinde besin öğeleri yeterince emilemez. Manevi olarak hayattan yeterince beslenememeye neden olur. Dolayısıyla yeterince sevilmediği ve desteklenmediği duygusu yaratır.

Sırtları kambur ve omuzları öne doğru çıkık insanlarda bastırılmış bir enerji bulunur. Akciğer ve kalın bağırsakta sorun olduğunun işaretidir.

Parmaklarda oluşan iltihaplar bedenden atılamayan toksinlerle ilgilidir. Özellikle elde baş parmakla işaret parmağı arasında bulunan bölge sert ve gerginse kalın bağırsaklarda sorun vardır.

Alında bulunan kahverengi lekeler ve derinin yağlanmış olması karaciğer ve kalın bağırsak sağlıyla ilgilidir.

Bağırsak Sağlığını Bozan Beslenme Alışkanları

Başta kırmızı et olmak üzere hayvansal besinler sindirimi zorlaştırır ve bağırsakları yorar. Özellikle kırmızı et, yumurta ve sert peynir kaynaklı yağların aşırı tüketimi bağırsak sağlığının bozulmasında etkendir. Kırmızı etin sindirimi son derece zordur; çünkü ağızda tam olara ezilemez ve bağırsaklarda tümüyle çözünemez. Kalın bağırsağında sorunu olanlar sindirimi zor olan besinlerden ve etten uzak durmalıdırlar.  Kızartılarak hazırlanmış ürünler, sanayi tipi yağlarla hazırlanmış unlu mamuller, lifli gıdaların az tüketimi sorunların artmasına neden olur.

Yang özellikte kişilerin et ve peynir tüketiminde dengeli olmaları ve bu besinlerin yanında yeşil yapraklı sebze yemeleri denge kurmalarında yardımcı olur.

BAĞIRSAK SAĞLIĞINA İYİ GELEN BESLENME VE EGZERSİZ  ALIŞKANLIKLARI

Kabızlık sorunu olanların sindirimi kolay posalı yiyecekler yemeleri ve faydalı bakteriyi arttıracak fermante ürünler kullanmaları sorunlarını çözmelerine yardımcı olur.

Kahverengi pirinç,  karakılçık vb … atalık tohumlar, karabuğday, baklagiller ( 12 saaat suda bekletirek kullanılmalı) lahana, karnabahar, kereviz, salatalık, suteresi, şalgam, roka, maydonaz, yeşil soğan, yabani otlar, kırmızıturp ve soğan, fermante edilerek hazırlanmış sebzeler ve çaylar,  Doğu tıbbında zencefil kökü, sarımsak , karabiber akciğer ve kalın bağırsağa iyi gelen şifalı bitkilerdir. Bunlardan yemeklere çeşni olarak katacağınız küçük miktarlar akciğer ve kalın bağırsağın işlev­lerini geliştirir. Lifli besinler, bağırsaklardan geçiş süresini uzatması ve atıkları sistemden çıkartması bakımından genel olarak sin­dirime iyi gelir. Hepsi de lif içerdiği için bütün tahıllar ve seb­zeler kalın bağırsağın işleyişini destekler ve düzenler. Havlıcan, tarçın, karabiber, karanfil, zencefil gibi ısıtıcı baharatlardan herhangi birini veya bir kaçını çaylarınıza ekleyip içebilirsiniz.

Aromaterapi Desteği

Kahvaltıyla öğle yemeği arasında

Bir yemek kaşığı yetkili eczanelerden temin ettiğiniz Cocos ( Hindistan Cevizi yağı)  içine 5 damla limon uçucu yağı ekleyerek 21 gün içmelisin.

Bunu içtikten 1 saat sonra 1 bardak suyun içine Paçuli, Limon, Nane uçucu yağlarından ikişer damla ekleyerek içebilirsiniz. Bu uygulamalar mide ve bağırsak florasının yapılanmasına yardımcı olur.

Hergün sabah veya akşam saatlerinde Magnezyum Sitrat veya Glisinat formlarından birini düzenli olarak kullanın. ( Kullanımıyla ilgili eczacınızdan tavsiye alınız.)

 

Yürüyüş yapmak, bisiklet sürmek ve aerobik egzersizleri hem akciğere, hem de kalın bağırsağa iyi gelir.  Kalın bağırsakta sorun olduğunda bedenin orta hattında katılık olur. Bu durumu iyileştirmek için kolları gerip gövdenin orta bölümünü dışarı ve yukarıya doğru geren egzersizler yapılmalıdır.

Ayrıca herkesin kolaylıkla uygulayabileceği Youtube Radio Tasio WorkOut hareket serisini uygulamanızı tavsiye ederim.

Katkıları için Dr Gülin Sucak’a teşekkür ederim.

Bu yazıda Doğu tıbbına ait bilgileri ‘’ Bedenin Bilgeliğini Keşfetmek’’ adlı kitaptan faydalanarak hazırladım.


Yorumlar